Wikia

Campaigns Wikia

Tennessee Local elections, 2006

1,300pages on
this wiki
Talk0

Shelby CountyEdit

District Attorney GeneralEdit

Democratic nomineesEdit

Republican nomineesEdit

County MayorEdit

Democratic nomineesEdit

Republican nomineesEdit

Shelby County Board of CommissionersEdit

District 1, Position 1Edit

Republican nomineesEdit

District 1, Position 2Edit

Republican nomineesEdit

District 1, Position 3Edit

Republican nomineesEdit
Independent candidateEdit

District 2, Position 1Edit

Democratic nomineesEdit

District 2, Position 2Edit

Democratic nomineesEdit
Republican nomineesEdit

District 2, Position 3Edit

Democratic nomineesEdit

District 3, Position 1Edit

Democratic nomineesEdit

District 3, Position 2Edit

Democratic nomineesEdit

District 3, Position 3Edit

Democratic nomineesEdit

District 4, Position 1Edit

Republican nomineesEdit

District 4, Position 2Edit

Republican nomineesEdit

District 4, Position 3Edit

Republican nomineesEdit

District 5Edit

Democratic nomineesEdit
Republican nomineesEdit

Candidate for: Trustee

Democratic nomineesEdit

n Rebecca Clark

Republican nomineesEdit

n Bob Patterson

Candidates for: General Sessions Judge Division 1 n Lynn Cobb

Candidate for: General Sessions Judge Division 2 n Phyllis Gardner

Candidate for: General Sessions Judge Division 3 n John A. Donald n Charles W. McDonald

Candidate for: General Sessions Judge Division 4 n Keith Alexander n Joseph D. Barton n Deborah Means Henderson n Tony Kizer n Stanley H. Less n Regina Morrison Newman n Gloria V. Smith n Wayne Van Deveer n Joseph Willcox

Candidates for: General Sessions Judge Division 5 n Betty Thomas Moore n Evan Nahmias

Candidate for: General Sessions Judge Division 6 n Lonnie Thompson

Candidates for: General Sessions Judge Division 7 n Tyrone J. Paylor n Ann Pugh

Candidate for: General Sessions Judge Division 8 n Tim Dwyer

Candidate for: General Sessions Judge Division 9 n Joyce Broffitt

Candidate for: General Sessions Judge Division 10 n Anthony (Tony) Johnson

Candidate for: General Sessions Judge Division 11 n Mischelle Alexander-Best n Karen Lynne Massey

Candidates for General Sessions Judge Division 12 n Bryan A. Davis n Bren Olswanger n Gwen Rooks

Candidates for: General Sessions Judge Division 13 n Louis J. Montesi, Jr. n Terrance E. Tatum

Candidate for: General Sessions Judge Division 14 n Larry Potter

Candidate for: General Sessions Judge Division 15 n Loyce Lambert Ryan

Candidates for: Juvenile Court Judge n Jayne R. Chandler n Veronica Coleman n Earnestine Hunt Dorse n Curtis S. Person n William T. Winchester


Candidate for: Probate Court Judge Division 1 n Robert (Bob) Benham

Candidates for: Probate Court Judge Division 2 n Donn Southern n Karen D. Webster

Candidates for: Sheriff

Democratic nomineesEdit

n Reginald French

Republican nomineesEdit

n Mark H. Luttrell

Candidates for: Circuit Court Clerk

Democratic nomineesEdit

n Roderic Ford

Republican nomineesEdit

n Jimmy Moore

Candidates for: Criminal Court Clerk

Democratic nomineesEdit

n Vernon Johnson, Sr.

Republican nomineesEdit

n Bill Key

Candidates for: Juvenile Court Clerk

Democratic nomineesEdit

n Shep Wilbun

Republican nomineesEdit

n Steve Stamson

Candidates for: Probate Court Clerk

Democratic nomineesEdit

n Sondra Becton

Republican nomineesEdit

n Chris Thomas

Candidates for: County Clerk

Democratic nomineesEdit

n Otis Jackson

Republican nomineesEdit

n Debbie Stamson

Candidates for: Register

Democratic nomineesEdit

n Coleman Thompson

Republican nomineesEdit

n Tom Leatherwood

Candidates for: Shelby County School Board District 1 n Teresa Price n Dottie Ray n Herman L. Sawyer

Candidate for: Shelby County School Board District 3 n Anne Edmiston

Candidate for: Shelby County School Board District 5 n David Pickler

Candidate for: Shelby County School Board District 7 n Ernest Chism n LaRita Mitchell

Candidate for: Collierville Municipal Judge n Wm. Craig Hall

Candidate for: Germantown Municipal Judge 1 n Raymond “Ray” Clift Candidate for: Germantown Municipal Judge 2 n Bob Brannon

Candidates for: City Council District 4 n Dedrick Brittenum n Michelle E. Smith

Candidates for: Memphis Charter Commission Member Position 1 n Willie Brooks n Felicia Corbin-Johnson n Joe Fox n Horace B. Jones n Chuck Walker

Candidates for: Memphis Charter Commission Member Position 2 n Bill Boyd n Sylvia J. Cox n Dean Deyo n Jack Eaton n John Malmo n Michael Sadler

Candidates for: Memphis Charter Commission Member Position 3 n Marsha R. Campbell n Jim Daugherty n Sherman (Perkins) Kilimanjaro n Charles J. “Chuck” Strong n Darrell K. Thomas n Keith Williams n Andrew “ Rome” Withers

Candidates for: Memphis Charter Commission Member Position 4 n Fred L. Davis n Janis Fullilove n Johnny Hatcher, Jr. n Howard R. Richardson, Sr. n Stanley Tyler n Buck Wellford Candidates for: Memphis Charter Commission Member Position 5 n John Branston n George H. Brown, Jr. n Rusty Hensley n Larry Henson n Wayne West n Mary Wilder

Candidates for: Memphis Charter Commission Member Position 6 n Debra Grundy-Chalmers n Rodney A. Jeffery n William E. Mims n Frank P. Palumbo n Paul Shaffer n Perry Steele n Reginald Tate n Patsy Turner n Sharon A. Webb n Mondell B. Williams

Candidates for: Memphis Charter Commission Member Position 7 n Jeff Johnston n Myron Lowery n Anthony (Tony) Milton n Jenny D. Robertson

Candidates for: Millington Municipal Judge n Vicki L. Green n Wilson Wages

Around Wikia's network

Random Wiki